رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوالی درباره آزمون سردفتری در سال 94، گفت: یکی از اقداماتی که ما در سال 92 و 93 پیگیری کردیم بحث اصلاح ساختارها و دسترسی سریع‌تر به خدمات سازمان ثبت بود و به همین جهت بازنگری در تشکیلات سازمان ثبت و ایجاد ادارات املاک در شهرهای جدید پیگیری شد و خوشبختانه این طرح در سال 94 در دستور کار است.

تویسرکانی گفت: در رابطه با ایجاد دفاتر اسناد و ازدواج و طلاق نیز به همین وضعیت پیگیری خواهیم کرد. به موجب قانون به نسبت به هر پانزده هزار نفر جمعیت یک دفترخانه اسناد رسمی باید وجود داشته باشد. در حال حاضر یک هیات مشغول بررسی دقیق این موضوع هستند. وقتی نتیجه کار مشخص شد آن را اعلام خواهیم کرد.

تویسرکانی اظهار کرد: بیشترین ازدواج در مردان در رده سنی 25 تا 29 سال و در خانم‌ها در رده سنی 20 تا 24 سالگی بوده است. بیشترین طلاق‌ها نیز در آقایان مربوط به رده سنی 30 تا 34 سال و برای خانم‌ها مربوط به رده سنی 25 تا 29 سال بوده است.

وی درباره بیشترین ازدواج ثبت شده از لحاظ سطح تحصیلات گفت: 69 درصد از آقایانی که ازدواج کرده‌اند دیپلم و پایین‌تر از آن و 30 درصد آنها تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند که این رقم درباره خانم‌ها به ترتیب 67 و 31 درصد بوده است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین گفت که 69 درصد از افرادی که متارکه کرده‌اند دیپلم و پایین‌تر از آن و 14 درصد از این افراد تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند.

تویسرکانی اظهار کرد: در سال 93، 215 مورد ازدواج موقت ثبت شده که این رقم نسبت به سال 92، 29 درصد کاهش داشته است.

وی گفت که بارزترین علل طلاق مربوط به دخالت خانواده‌ها، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، ترک زندگی و عدم تحقق شروط ضمن عقد بوده است.

تویسرکانی در پاسخ به ایسنا درباره زمان تقریبی برگزاری آزمون سردفتری، گفت که احتمالا این آزمون در نیمه اول سال برگزار نخواهد شد.

وی گفت: در سال 93، 57 میلیون و 913 هزار و 481 خدمت به مردم در بخش‌های مختلف از جمله صدور اسناد مالکیت، اسناد ازدواج و طلاق، ثبت شرکت‌ها و موسسات، اختراعات، برندها و علائم تجاری و طرح‌های صنعتی انجام شده است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه ارائه خدمات به سازمان ثبت در سال 93 نسبت به 92، 27 درصد رشد داشته، گفت که 85 درصد مجموعه خدمات این سازمان در این سال به صورت الکترونیکی ارائه شده است.

تویسرکانی با اشاره به آرشیو فعالیت‌ها و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی به عنوان یکی از اقدامات مهم سازمان ثبت در این سال، گفت که بانک جامع اطلاعات املاک باعث شد گردش کاغذ بسیار کاهش پیدا کند.

وی اظهار کرد: در سال 93، 24 میلیون و 442 هزار و 545 پیامک متعاقب درخواست ارائه خدمت و نتیجه کار به مردم ارسال شد و این کار با ارسال متوسط روزانه بیش از 67 هزار پیامک حاوی نتیجه خدمات، کاهش مراجعات حضوری مردم را در پی داشته است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه دو میلیون و 919 هزار و 21 سند مالکیت کاداستری در سال 93 صادر شده است، گفت: بیشترین اسناد مالکیت کاداستری مربوط به تهران با 630 هزار و 262 سند و کمترین این اسناد مربوط به ایلام با 20 هزار و 341 سند بوده است.

تویسرکانی گفت: در سال 93 در دفاتر اسناد رسمی شانزده میلیون و 91 هزار و 460 سند رسمی تنظیم و تحویل مردم شده که بیشترین اسناد در تهران و کمترین آن در ایلام بوده است.

وی با اشاره به رشد 14 درصدی صدور اسناد مالکیت نسبت به سال 92، گفت که در سال 93، برای موقوفات 12 هزار سند، شرکت‌های دولتی 9160 سند، شهرداری 17 هزار سند و وزارتخانه‌ها و موسسات 43 هزار و 700 سند صادر شده است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به تسریع خدمات‌رسانی در این سازمان، گفت: در 76 درصد از اسناد صادره از سوی دفترخانه‌ها در کمتر از یک روز استعلامات و کارهای مربوط به آن انجام شده است که بیشترین این اسناد مربوط به وکالت و در مرحله بعد مربوط به بیع بوده است.

تویسرکانی گفت که اسناد رهنی نیز بخش قابل توجهی از اسناد صادره از سوی سازمان ثبت بوده که 99 درصد این اسناد بانکی بوده است.

وی گفت: در 17 درصد کل اسناد صادره، یک طرف معامله شخص حقوقی بوده که این رقم قابل توجهی است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین گفت که در این سال 42 هزار و 367 سند برای اتباع خارجی صادر شده است.

تویسرکانی گفت: در سال 93، 56 هزار و 155 شرکت، 2841 اختراع، 16 هزار و 346 علامت تجاری و 3460 طرح صنعتی به ثبت رسیده است.

وی همچنین گفت که در این سال بیش از سه هزار برند ثبت بین‌المللی شده است.

معاون قوه قضاییه درباره آمار ممنوع‌الخروجی‌ها نیز گفت: در سال 93، 11 هزار و 380 نفر از بدهکاران ممنوع‌الخروج شدند که چهار هزار و 886 نفر از آنها با تسویه حساب، رفع ممنوع‌الخروجی گرفتند.

تویسرکانی گفت: در سال 93 حدود 40 هزار میلیارد ریال از معوقات بانکی وصول شده که این رقم نسبت به سال 92 رشد 20 درصدی داشته است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اعتراض برخی از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سازمان ثبت به خاطر دعوت نشدن به مصاحبه، گفت: سازمان ثبت وظیفه دارد مطابق قانون نسبت به گزینش افراد اقدام کند. ما برای جذب 1200 نفر طبق قانون مجوز داشتیم که 25 درصد از این تعداد، طبق قانون از خانواده شهدا و ایثارگران هستند و در حقیقت آزمون برای جذب 800 نفر غیر از این افراد بود که آنها نیز باید شرایط را داشته باشند.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: ممکن است در مدارک تحصیلی یا گزینش برخی از افراد اشکالاتی وجود داشته باشد، اما همه افراد مطمئن باشند که گزینش‌ها دقیقا طبق قانون انجام می‌شود و اینکه از کسی مصاحبه گرفته نشده شایعه است.

تویسرکانی درباره تعیین تکلیف اراضی بدون سند نیز گفت: با توجه به فراخوانی که داده شد تاکنون یک میلیون و 436 هزار و 995 پرونده در این زمینه تشکیل شده که نسبت به 294 هزار مورد از این تعداد رسیدگی و رای صادر شده است. از این تعداد 190 هزار و 508 رای مثبت یعنی سند مالکیت و 104 هزار و 491 رای منفی صادر شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تاکید رهبری بر مبارزه با زمین‌خواری و اقدام سازمان ثبت در این راستا، گفت: زمین‌خواری یک پدیده شوم ناشی از سهل‌انگاری دستگاه‌های متولی است. در سال‌های اخیر اقدامات بسیار خوبی انجام شده و خوشبختانه قانونگذار برای هر بخشی یک متولی قرار داده است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: اقدامی که ما داشته‌ایم این است که به دستگاه‌های متولی گفته‌ایم محدوده‌های تحت تصدی خود را اعلام و برای صدور اسناد مالکیت نسبت به آنها اقدام کنند.

تویسرکانی افزود: ما در این زمینه تفاهمات خوبی با راه و شهرسازی داشته‌ایم و امروز نیز با وزارت نیرو تفاهمنامه‌ای امضا خواهیم کرد تا طبق آن تمامی نقشه‌های مربوط به رودخانه‌ها و سواحل را ارائه کنند تا نسبت به صدور اسناد مالکیت برای آنها اقدام شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره موارد ورود مستقیم قوه قضاییه به بحث معوقات بانکی، گفت: قوه قضاییه در مواردی وارد می‌شود که شبهه زد و بند، تبانی و اخلال در نظم اقتصادی کشور وجود دارد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره نارضایتی دفاتر اسناد از میزان تعرفه‌ها، گفت: طبق قانون میزان تعرفه‌ها هر چهار سال یک بار بررسی می‌شوند. در حال حاضر هیاتی در حال بررسی این موضوع است و تا نیمه سال تعرفه جدید اعلام خواهد شد.

انتهای پیام