دادآزمون
آخرین اخبار
theme

خانه » اخبار » بررسی ابعاد حقوقی فاجعه ی حج در عربستان

بررسی ابعاد حقوقی فاجعه ی حج در عربستان

یادداشت امروز دکتر امیرحسین نوربخش در صفحه ی اول روزنامه ی ستاره ی صبح تهران با موضوع:

بررسی ابعاد حقوقی فاجعه ی حج در عربستان

حکومت عربستان با اقدامات ماجراجویانه ی خویش روز به روز کمربند ارتجاع را در منطقه محکم تر می کند. ضعف مداوم در مدیریت حج، همکاری با گروه های تروریستی تکفیری، تلاش در پایین نگه داشتن قیمت نفت به ضرر دیگر کشورهای مسلمان و سیاست های اشغال گرانه و میلیتاریستی در منطقه علیه دیگر کشورهای اسلامی، کم ترین خطاهاییست که این رژیم داشته است. دولت عربستان با ادعای “وادی القرای” اسلام، تا همین یک دهه ی پیش حتی قانون اساسی نداشت و تحت فشار های سیاسی و در اقدامی عجیب در نهایت”قرآن کریم” را قانون اساسی خود خواند! در حالی که همه می دانند کتابی آسمانی را در راس قرار داد تا با تفسیر به رای بتواند هر گونه که می خواهد عمل کند و ضمنا خود را پاسدار و مجری قرآن نیز بنامد! اما پس از چانه زنی های سیاسی و فشار نهادهای حقوق بشری، حدود چندین اصل کوتاه را در فرایندی غیر دموکراتیک و به صورت فرمانی و دستوری به نام قانون اساسی معرفی نمود. با این وجود این حکومت همچنان در آرزوی احیای خلافت اسلامی به سر می برد و به جمهوریت هرگز تمکین نکرده است. از طرفی در پی کسب وجهه ی بین المللی از طریق مساعی جمیله و داوری در منازعات بین المللی از جمله مسئله ی افغانستان و سوریه است. اعمال نفوذ های پی در پی عربستان در سازمان کنفرانس اسلامی و اپک با هدف تضعیف کشورهای پیرامونی بیش از این دیگر صلاح نیست. حمایت های این رژیم از حکومت های دیکتاتور منطقه و تلاش در جهت سرکوب جنبش های خلق خاورمیانه بر علیه این دولت های توتالیتر، مصداق بارز نقض “حق تعیین سرنوشت” به عنوان یکی از مترقی ترین حقوق بشر است که در اسناد بین المللی چون: “منشور بین الملی حقوق بشر” و “منشور سازمان ملل متحد” تصریح گردیده است. حادثه ی اخیر کشتار حجاج بیت الله الحرام در منا بار دیگر موجبات مسئولیت بین المللی این دولت متحجر را فراهم آورده است. چرا که بر اساس دکترین و رای پرونده ی معروف بتانکور در فرانسه و طرح نظریه ی جدید “خطر” در مسئولین مدنی دولت ها، خوب است که مسلمین حکومتی را که خود را خادم حرمین شریفین می داند به لحاظ بین المللی و منطقه ای در اقدامی مشترک برای نخستین بار بازخواست نماید. چرا که بر اساس مفاد “اعلامیه ی اسلامی حقوق بشر قاهره” مصوب ۱۴ مرداد ۱۳۶۹ (۵ اوت ۱۹۹۰) حق حیات نخستین حق بشری شناخته شده است و در ماده ی دو مقرر می دارد:
” الف. زندگی موهبتی است الهی و حقی است که برای هر انسانی تضمین شده است, و بر همه افراد و جوامع و حکومت ها واجب است که از این حق حمایت نموده و در مقابل هر تجاوزی علیه آن ایستادگی کنند و جایز نیست کشتن هیچ کس, بدون مجوز شرعی.
ب. استفاده از وسیله ای که منجر به از بین بردن سرچشمه بشریت به طور کلی یا جزئی گردد, ممنوع است.
ج. پاسداری از ادامه زندگی بشریت, تا هر جایی که خداوند مشیت نماید, وظیفه ای شرعی می باشد…”
بنابریان ستاندن جان بی گناهان موجبات پاسخگویی دولت اسلامی خاطی را بی شک فراهم می آورد. و مصداقی از جنایت علیه بشریت است. هر چند که صلاحیت دیوان کیفری بین المللی هنوز اختیاریست و از این جهت با خلاء قانونی در نظم بین المللی مواجه هستیم اما شکایت مشترک این کشورها با محوریت سازمان کنفرانس اسلامی می تواند اقدامی موثر در ایجاد عرفی عام برای محاکمه ی سران و مسئولین حج در عربستان باشد. نیز متاسفانه شاهد بوده ایم که دولت مذکور تا کنون از تحویل اجساد کشته شدگان امتناء نموده و حتی در تصاویر شاهد هستیم که جنازه ها را به صورتی بسیار زننده بر روی یکدیگر دپو کرده است که شایسته ی یک مسلمان و یا یک انسان نیست! در این خصوص ادامه ی ماده ی دو اشعار می دارد:
“د. حرمت جنازه انسان باید حفظ شود و بی احترامی به آن جایز نیست, کما این که جایز نیست لمس کردن آن مگر با مجوز شرعی.” در این خصوصدرخواست انجام اقدامات ذیل از سوی کشورهای اسلامی توسط دولت خاطی مطلوب نظر است:
۱-عذر خواهی رسمی این کشور از تمامی کشورهای اسلامی بابت جریحه دار شدن حیثیت مسلین در جهان
۲-پرداخت خون بهای کشته شدگان و کلیه ی خسارات مادی و معنوی در جهت جبران لطمات روحی به خانواده ها و ملت های ایشان
۳- شرکت دادن دیگر کشورهای اسلامی در مدیریت فرایند بزرگ حج در قالب یک “کنسرسیوم بین المللی”
۴-فراخواندن هیئت ماموریت دیپلماتیک کشور عربستان سعودی در هر سطح موجود(سفیر، کاردار و…) به جواب گویی و اخذ توضیح در خصوص حادثه ی فوق الذکر در کلیه ی کشورهای اسلامی و کاهش روابط سیاسی به سطحی نازل تر
۵-تلاش مشترک کشورهای اسلامی و اعضای جنبش عدم تعهد جهت لابی سیاسی و حقوقی برای صدور قطعنامه ی محکومیت عربستان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که ر حال برگزاری است.
۴-شکایت از عربستان در دیوان بین المللی کیفری جهت محکومیت ای

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق

افتخار آفرینان در آزمون وکالت 96

 

خبر رسان تلگرامی

 

کارنامه افتخار آفرینان آزمون وکالت 94

 

آخرین اخبار و اطلاعیه های حقوقی در تلگرام شما…

 

آزمون اینترنتی

 

مصاحبه با افتخار آفرینان گروه آموزشی

 

محاسبه درصد

     

©

هشدار حقوق مولف:

باز نشر مطالب سایت دادآزمون

فقط با ذکر منبع با عنوان « دادآزمون » و

لینک به نشانی www.dadazmoon.ir

مجاز می باشد