ادعای نقدینگی ۲۲ میلیارد دلاری بابک زنجانی صحت ندارد/تکذیب تعطیلی موسسه ثامن‌الحجج

دادستان کل کشور گفت:ادعای نقدینگی ۲۲ میلیارد دلاری بابک زنجانی صحت ندارد.

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در حاشیه مراسم تحلیف جمعی از کارآموزان قضایی که در ساختمان کاخ دادگستری تهران برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینکه اخیرا دادستان مشهد اعلام کرده مسئولان پروژه شاندیز از فرصت داده شده برای پیشبرد امور استفاده نمی‌کنند اظهار کرد: تمام اقدامات قضایی که در این پروژه انجام شده، در راستای حفظ حقوق مردم بوده است.

دادستان کل کشور گفت: نگرانی ما این است مردمی که تصورشان این بود می‌توانند با یک سرمایه‌گذاری، بخشی از مشکلات خود را حل کنند دچار ضرر و زیان شوند.

وی اضافه کرد: اقدامات صورت گرفته در دادستانی مشهد و اقدامات دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت کشور که کمیته‌ای را در این خصوص تشکیل داده، در راستای حفظ حقوق مردم بوده است.

رئیسی در ادامه به جلسه روز گذشته دادستانی کل کشور در خصوص فاجعه منا اشاره کرد و گفت: روز گذشته با حضور نمایندگان سازمان حج، وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و بخش‌هایی که مسئله حقوقی جانباختگان فاجعه منا را دنبال می‌کنند، جلسه‌ای داشتیم.

دادستان کل کشور ادامه داد: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب فرمود‌‌ه‌اند این امر نباید فراموش شود و ما هم مسئولیت پیگیری این موضوع را داریم، جلسات متعدد در این خصوص و انجام اقدامات لازم برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: البته خط مقدم این قضیه وزارت امور خارجه است که از آن جمله می‌توان به دادن یادداشت به بان کی‌ مون دبیر کل سازمان ملل برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب اشاره کرد.

رئیسی افزود: همچنان مسئله فاجعه منا نامشخص است و سعودی‌ها تلاش دارند ابعاد این قضیه برای جهانیان روشن نشود. ما معتقدیم باید ابعاد این فاجعه روشن شود و اگر می‌خواهیم آینده امنیت حج تامین شود، باید ابعاد این قضیه را روشن و به سوالات متعدد پاسخ داده شود.

دادستان کل کشور با تاکید بر پیگیری فاجعه منا، گفت: قرار شده یک کمیته حقوقی زیر نظر معاونت کنسولی وزارت امور خارجه تشکیل و از این هفته فعال شود و ما نیز به عنوان دادستانی کل، این موضوع را دنبال می‌کنیم تا این فاجعه و حقوق جانباختگان آن با گذشت زمان دچار فراموشی نشود.

وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه گفته می‌شود با حکم دادستانی، موسسه مالی ثامن‌الحجج در استان البرز تعطیل شده است، خاطر نشان کرد: دادستان کرج گفته است که حکمی مبنی بر تعطیلی این موسسه نداده است و شب گذشته نیز در این راستا بانک مرکزی اطلاعیه‌ای صادر کرد و نشان داد موضوع در حال رسیدگی است.

رئیسی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه بابک زنجانی در دادگاه مدعی شده ۲۲ میلیارد یورو پول نقد دارد، گفت: این فرد در مرحله بازجویی نیز چنین ادعاهایی داشت که در این راستا گروه‌هایی به مالزی و برخی کشورهای دیگر اعزام شدند تا مشخص شود ادعای او درست است یا خیر.

دادستان کل کشور افزود: زنجانی مدعی شده بود بانک و پول دارد اما با پیگیری‌هایی که از کشورهای مختلف صورت گرفت مشخص شد که این ادعا مقرون به صحت نیست و امروز این ادعاها دوباره در دادگاه تکرار می‌شود. در حالیکه پیگیری‌های قبلی ثابت کرده این ادعاها صحت ندارد.