وکیل مدافع بابک زنجانی، اقدام موکلش در فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را مصداق بارز پول‌شویی بین‌المللی عنوان کرد.

رسول کوهپایه‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی ، درباره اظهارات اخیر وکیل شرکت نفت که گفته اگر می‌دانستیم زنجانی در فلان بانک پول دارد، صبر می‌کردیم اظهار کرد: متاسفانه آفت پرونده‌های حقوقی این است که برخی اراده‌های سیاسی با آن آمیخته می‌شود. وقتی این چنین شود، حق و باطل با هم در می‌آمیزد و حقیقت گم و عدالت مخدوش می‌شود اما مطمئنم دستگاه قضایی ادعاهای طرفین پرونده را در ترازوی عدالت محک می‌زند و  تصمیم عادلانه را می‌گیرد.

وکیل مدافع بابک زنجانی اضافه کرد: وکیل شرکت نفت گفته که بابک زنجانی بگوید پول در فلان بانک است تا خیال‌مان راحت شود و موکل را با شرکت شل و کشورهایی مثل چین، هند و کره‌جنوبی مقایسه کرده در حالی که این هم مغالطه و هم قیاس مع‌الفارق است. شرکتی مثل شل یا کشورهای مانند هند، کره و چین، از آمریکا مجوز خرید نفت ایران را داشتند اما مجاز نبودند بابت فروش نفت، پولی به ایران بدهند.

کوهپایه‌زاده گفت: شرایط زنجانی مثل شرکت شل یا کشورهایی مانند هند، کره و چین نبود و هیچ وقت آمریکا به شرکت نفت نگفت حق دارد فلان مقدار نفت  به زنجانی بفروشد.

وکیل مدافع بابک زنجانی تاکید کرد: فروش نفت توسط زنجانی بر اساس قوانین بین‌المللی و تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا، کاملا غیرقانونی بود زیرا نفت ایران یک کالای قاچاق به شمار می‌رفت. اگر آقای زنجانی مجاز بود نفت را بفروشد توسط آمریکا و اروپا تحریم نمی‌شد.

وی ادامه داد: اینکه می‌گویند، زنجانی اعلام کند در کدام بانک پول دارد یعنی اینکه زنجانی معاون جرم خود را از لحاظ قوانین بین‌المللی که در فروش نفت و انتقال پول‌ها به وی کمک کرده و جرم پولشویی بین‌المللی را انجام داده، معرفی کند یا آن بانک یک گواهی بدهد که پول ها اینجاست. قطعا چنین کاری را هیچ بانکی انجام نمی‌دهد زیرا هر بانکی که چنین اقراری را کند و بپذیرد پول زنجانی را در اختیار دارد، یعنی مشارکت در پولشویی را قبول کرده و باید دو برابر آن مبلغ جریمه بدهد. کار زنجانی در دور زدن تحریم‌ها، مصداق بارز پولشویی بین‌المللی بود و حتی اگر روزی روزگاری تحریم‌ها برداشته شود و بانکی که با موکل همکاری داشته مشخص شود، حتی اگر مجازات مالی هم نشود از لحاظ پرستیژ بین‌المللی زیر سئوال می‌رود.

کوهپایه‌زاده افزود: ضمن اینکه شرکت نفت، محموله‌هایی را به اشخاصی فروخته و هیچ تضمینی نگرفته اما از زنجانی چک گرفتند و او را متعهد کردند و اموالش توقیف شده است. همچنین اینکه گفته شده در شرایط تحریم، فقط بابک زنجانی مشکل شرکت نفت بود مقرون به صحت نیست.

وکیل مدافع بابک زنجانی گفت: می گویند شرکت شل بدهکاری خود را قبول دارد و گفته بعد از تحریم‌ها، بدهی‌اش را می‌دهد. بابک زنجانی هم بدهی خود قبول دارد و می‌گوید هر وقت تحریم‌ها برداشته شد، پول را می‌دهم. اتفاقا خودشان هم این مسئله را قبول دارند و می‌گویند چند ماه دیگر که تحریم‌ها برداشته شود، زنجانی دیگر بهانه‌ای ندارد. بنابراین خودشان هم محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها را قبول دارند.

کوهپایه‌زاده در پاسخ به این سئوال که وکیل شرکت نفت مدعی است بر خلاف زنجانی، شرکت شل یا کشورهایی مانند چین، هند و کره، مدارک جعلی مبنی بر واریز پول را ارائه نکردند گفت: اینکه گفته شده زنجانی مدارک جعلی ارائه کرده، فقط یک ادعاست و تشخیص آن با مقام قضایی است و هنوز هم اتهام جعل موکل ثابت نشده است. مسئولان شرکت نفت مدعی هستند پرینت بانک FIIB مبنی بر وجود پول در حساب این بانک، جعلی است در حالی که حداقل بحث جعل در این فقره منتفی است زیرا بانک وجود پول را قبول کرده و بنابراین اساساً بحث جعل در اینجا منتفی است.

وی همچنین در واکنش به اظهارنظر وکیل شرکت نفت مبنی بر اینکه در جلسه غیرعلنی محاکمه متهمان پرونده نفتی، مطالبی در راستای منافع ملی ارائه نشد افزود: اولاً اگر مسائل و مباحث مرتبط با امنیت ملی نبود دادگاه جلسه را غیرعلنی برگزار نمی‌کرد. ثانیاً اینکه به قدری بحث های مهم مطرح شد که کاملا مرتبط با امنیت و منافع ملی بویژه در بحث تحریم‌ها بود؛ یا تعریف ما درباره منافع ملی فرق می‌کند یا اینکه وکیل شرکت نفت مایل نیست این مسائل را جدی تلقی کند.

وکیل مدافع بابک زنجانی اضافه کرد: از دستگاه قضایی تقاضا داریم در صورت صلاحدید و در صورت اجازه قانون، بخش‌هایی از این جلسه را که ضبط هم شده در اختیار دلسوزان نظام  که به مسائل سیاسی، باندی و جناحی توجهی ندارند و نگاه کلان ملی دارند، قرار دهند تا مشخص شود مسائل مطرح شده در راستای منافع ملی بوده یا خیر. فکر می‌کنم هر کدام از مسائل مطرح شده در این جلسه، به اندازه ۱۰ چاه نفت ارزش داشت.

کوهپایه‌زاده در ادامه با بیان اینکه ما مکلفیم از حوزه ادب و نزاکت خارج نشویم و بر هیجانات و احساسات خود مسلط باشیم و اجازه ندهیم تمایل سیاسی‌مان در امر وکالت دخیل شود گفت: وکیل شرکت نفت ۲۰ جلسه با خود پوشه سنگینی را حمل کرده و «بگم بگم» راه انداخته بود تا اینکه کار بجایی رسید که ما گفتیم موکل قراردادی را امضا نکرده اما وکیل نفت با نشان دادن این پوشه مدعی شد، قراردادها موجود است.

وکیل مدافع بابک زنجانی ادامه داد: قراردادهای ارائه شده از سوی وکیل شرکت نفت، امضا ندارد و آنها مدعی هستند چون قیمت نفت نوسان دارد، از سوی طرفین امضا نمی‌شود. اینکه می‌گویند قراردادهای نفتی نیازی به امضا ندارد خلاف صریح قوانین، رویه و اصول حقوقی است زیرا قرارداد نفتی مثل هر سند دیگری باید امضا شود ولی قسمت قیمت را طرفین با توافق هم خالی می‌گذارند که آن هم چارجوبی دارد و موقعی که می‌خواهند ارسال کنند، قیمت را از طریق ایمیل یا فکس توافق می‌کنند. متاسفانه شرکت نفت به رغم درخواست‌های ما هنوز نتوانسته اصل ۱۱ فقره قرارداد مورد ادعا و بارنامه‌هایش را تحویل دهد.

کوهپایه‌زاده در ارتباط با اظهارنظر وکیل شرکت نفت که عنوان کرده زنجانی تا قبل از بازداشت فقط وعده و وعید می‌داد افزود: موکل اقداماتی را انجام داده و وکلای خارج از کشور پیگیر قضیه هستند. اگر منظور وکیل شرکت نفت از اقدام عملی، واریز پول به حساب‌شان باشد، حرف‌شان درست است اما اگر موکل اهل دادن وعده و وعید بود، ۶۶۰ میلیون یورو را به حساب پیمانکاران واریز نمی‌کرد. بنابراین موکل هیچ قصد سوئی نداشته است.

وی توضیح داد: اینکه می‌گویند ۵ ماه قبل از تحریم از بابک زنجانی خواسته‌اند پول‌ها را به پیمانکاران پرداخت کند و او این کار را انجام نداده، خلاف واقع است زیرا این پول یکجا به زنجانی نداده و او در بازه زمانی چند ماهه، پول‌ها را دریافت و به پیمانکاران منتقل کرده و بعد به بحث تحریم‌ها خورده است.

وکیل مدافع بابک زنجانی افزود: می‌گویند زنجانی دروغ می‌گوید و گزارش‌های هیئت اعزامی نشان می‌دهد وی در این طرف و آن طرف پولی ندارد. در شرایطی که اصلا هیچ حرفی از برداشته شدن تحریم‌ها مطرح نبود و خیلی هم بحث تحریم‌ها و جریمه‌های بین المللی داغ بود، هیئتی به بانکی در یکی از کشورها رفته و درباره وجود وجوهی متعلق به زنجانی استعلام کرده‌اند و طبیعتاً بانک برای اینکه خود را در معرض خطر و آسیب قرار ندهد، گفته زنجانی پولی ندارد. چه بسا بهتر بود چراغ خاموش و با اولویت وصول پول بیت‌المال با یک سری هماهنگی‌های خاص و بدون غوغاسالاری برخی رسانه‌ها و دوری از اغراض سیاسی، دنبال وصول مطالبات می‌رفتند.

به گزارش تسنیم، بیست و چهارمین جلسه محاکمه متهمان پروند نفتی، فردا (یکشنبه) به صورت علنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 

آخرین اخبار حقوقی٬ آخرین رای وحدت رویه دیوان عالی کشور٬ آزمون٬ آزمون آزمایشی وکالت ، آزمون طبقه بندی وکالت ، آزمون آزمایشی وکالت ۹۵، آزمون طبقه بندی وکالت ۹۵٬آزمون قضاوت٬ آزمون وکالت٬تکمیل ظرفیت٬ دوره آمادگی قضاوت٬ دوره آمادگی قضاوت ۹۵٬ دوره آمادگی وکالت٬دوره آمادگی وکالت ۹۵٬سردفتری٬ قانون مجازات اسلامی٬ قضاوت ۹۵٬کارشناسی ارشد٬ کانون٬کانون مرکز٬ کانون وکلا٬کلاس آمادگی آزمون قضاوت٬ کلاس آمادگی آزمون وکالت٬ کلاس آمادگی وکالت ۹۵٬ کلاسهای آمادگی وکالت٬ مرجع حقوقی٬ منابع آزمون سردفتری٬ منابع آزمون قضاوت٬ منابع آزمون قضاوت ۹۵٬ منابع آزمون وکالت٬منابع آزمون وکالت ۹۵٬ نظام وظیفه٬ وکالت٬ وکالت ۹۵