مراجع عظام تقلید در دیدار رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی، بر ریشه‌یابی عللم وقوع جرائم در جامعه و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی، اصغر جهانگیر در سفر به قم در صدر هیئتی از مسئولان سازمان زندان‌ها، با آیات عظام سبحانی، علوی گرگانی، صافی گلپایگانی و وحید خراسانی دیدار کرد.

بر اساس این گزارش، آیت الله العظمی سبحانی در این دیدار اظهار کرد: زندانی شدن افراد یک معلول است که در همه جوامع وجود دارد ولی مسئله مهم، ریشه یابی علل وقوع جرم در جامعه است. از آمار و اطلاعات مشاهده می‌شود که مواد مخدر، مسائل مالی مثل چک و سفته و همچنین اختلافات خانوادگی سه عامل مهم بروز جرم در جامعه است بنابراین باید در این بخش‌ها آسیب‌شناسی لازم برای اقدام مناسب انجام شود.

این مرجع تقلید افزود: اگر در زمینه ریشه‌یابی علل جرم اقدام مناسب صورت بگیرد قطعاً تاثیر بسزایی در کاهش تولید جرم و زندانی خواهد داشت.در زندان کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است که همگی قابل تقدیر هستند و امیدوارم فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی به ویژه در حوزه نماز، قرآن و همچنین اشتغال و حرفه آموزی توسعه بیشتری یابد.

آیت الله سبحانی تاکید کرد: در اسلام استفاده از مجازات زندان بسیار کم است و اگر به قوانین اسلام به طور کامل عمل شود شاهد استفاده کمتر از مجازات حبس در قوانین کیفری خواهیم بود.

در ادامه سفر رئیس سازمان‌ زندان‌ها به قم، جهانگیر به دیدار آیت‌الله العظمی علوی گرگانی رفت که وی در این گفت: برنامه‌های خوبی در زندان‌ها برای زندانیان طرح‌ریزی شده و شایسته تقدیر است و امیدوارم در توسعه بیشتر این خدمات موفق باشید.

آیت علوی گرگانی افزود: ما بهترین و کامل ترین دین را که همان اسلام و مذهب تشیع است در اختیار داریم و می‌دانیم که خداوند تمام آنچه را که مورد نیاز بشر بوده و برای اصلاح جامعه نیاز داشته است به ما ارزانی کرده است پس اگر می‌بینیم در جامعه مشکلاتی داریم قطعا بدانید که در اجرای کامل احکام دین موفق عمل نکردیم.

این مرجع تقلید عالم تشیع گفت: در اسلام مجازات حبس به صورت اندک وجود دارد و اسلام برای هر جرمی متناسب با آن مجازات خاصی را طراحی کرده است و ضروریست با بررسی ریشه‌های جرایم، به نحوه عمل اسلام در این زمینه توجه شود.

وی اضافه کرد: زندانی شدن افراد تاثیرات نامطلوبی در جامعه دارد و باید استفاده از مجازات حبس تقلیل یابد.البته اقدامات بسیار خوبی در زندان ها صورت گرفته است که قطعا در تامین امنیت و سلامت جامعه موثر است.

جهانگیر در ادامه به اتفاق جمعی از مدیران سازمان زندان‌ها با آیت الله وحید خراسانی دیدار کرد که وی در این دیدار گفت: زندان در آموزه‌های اسلامی محلی برای تربیت افراد است لذا دستورات دین در خصوص زندانیان و همچنین خانواده های آنان باید به طور کامل اجرا شود.

آیت الله وحید خراسانی با تاکید بر اینکه خانواده‌های زندانیان حکم امانت دارند و باید از آنان مراقبت کرد، افزود: باید حقوق خانواده زندانیان به طور کامل رعایت شود و مبادا با زندانی شدن سرپرست، خانواده دچار آسیب شود. اجرای کامل دستورات دین تنها راه مبارزه با فساد در جامعه است و از این رو تامل در آیات قرآن و اجرای دستورات آن باید به طور کامل در زندگی روزانه همه ما قرار گیرد.

این مرجع تقلید عالم تشیع با مورد تاکید قرار دادن حق الناس در دین اسلام گفت: حقوق زندانیان مصداق حق‌الناس است و سعی کنید در برخورد با زندانیان این موضوع را مدنظر داشته باشید چرا که آنان آسیب دیده هستند وباید کمک کنید تا دوباره به جامعه بازگردند.

ایشان در پایان با تاکید مجدد بر حقوق خانواده زندانیان گفت: خانواده‌های زندانیان حکم امانت را دارند و کمک به حل مشکلات آنان اجر بزرگی نزد خداوند دارد.

آیت الله صافی گلپایگانی نیز در دیدار با مدیران سازمان زندان‌ها گفت: اخبار و گزارش‌هایی که از زندان‌ها ارائه می‌شود نشان دهنده این است که بحمداله اهداف اصلاحی و تربیتی در زندان‌ها به طور مطلوب پیگیری می‌شود. البته شغل زندانبانی از مشاغل سخت است و خرسندم که شما ملتفت امر خطیر زندانبانی هستید و مسیر خوبی را برای اصلاح و تربیت زندانیان بکار گرفته‌اید و امیدوارم  با تلاش شما شاهد توسعه هرچه بیشتر این فعالیت‌ها در زندان‌ها باشیم.فعالیت زندانبانی یک تکلیف است و باید نسبت به اجرای صحیح آن متعهدانه عمل کنید.

این مرجع عالم تشیع در ادامه  خواستار تلاش بیشتر برای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و استفاده از مجازات‌های جایگزین شد.

جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها نیز در حاشیه دیدار با مراجع عظام تقلید گفت: به اتفاق جمعی از مدیران سازمان زندان‌ها به شهر مقدس قم آمدیم تا ضمن دیدار با مراجع بزرگوار از رهنمودهای فقهی و اخلاقی ایشان در توسعه برنامه های اصلاحی و تربیتی بهره‌مند شویم.

رئیس سازمان زندان ها تاکید مراجع عظام برکاهش استفاده از مجازات حبس و رعایت حقوق خانواده های زندانیان را ارزشمند عنوان و ابراز امیدواری کرد با رهنمودهای علمای اعلام و بهره‌گیری از آموزه‌های فقهی دین مبین اسلام بتوان ضمن کاهش جمعیت زندانیان، در خصوص برنامه‌های حمایت از خانواده‌های زندانیان نیز با کمک نهادهای متولی گام های موثر برداشت.

جهانگیر در ادامه به تعامل سازمان زندان‌ها با مراجع عظام تقلید تاکید کرد و گفت: این ارتباط و ابراز خرسندی حضرات آیات از فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی موجب دلگرمی است و تلاش می‌کنیم رهنمودهای این بزرگواران را در سیاست گذاری‌ها بویژه برنامه‌های اصلاحی و تربیتی لحاظ کنیم.

انتهای پیام/