هشدار دادستان کل کشور نسبت به حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی

دادستان‌کل کشور موضوع معتادان خیابانی، متکدیان و حاشیه‌نشینی در مجاورت شهرهای بزرگ را یک آسیب اجتماعی بالقوه عنوان کرد که در صورت عدم‌رسیدگی و توجه به این مشکلات باعث اخلال در امنیت جامعه می‌شود.

به گزارش خبرنگار انتظامی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در مراسم اختتامیه دوره آموزش کوثر رؤسای پلیس سراسر کشور با استقبال از راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی مشترک میان پلیس و قوه قضاییه اظهار داشت: پلیس و قوه قضائیه بیشترین ارتباط و تعامل میان سازمان‌ها را دارند و ارائه خدمات الکترونیکی مشترک همچون سامانه‌های کشف جرم، ابلاغ اوراق قضایی و دستورات قضایی و سامانه اخیر، باعث تسهیل در دسترسی و تسریع در ارائه خدمات به مردم می‌شود.

دادستان‌کل کشور با بیان اینکه تسهیل و تسریع در ارائه خدمات در حوزه فضای مجازی جزو سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است، افزود: دستورات قضایی مشترکی بین دستگاه قضایی و پلیس وجود دارد که راه‌اندازی سامانه الکترونیکی آیین دادرسی به‌منظور تسهیل و دسترسی سریع به اطلاعات از جمله آنهاست.

وی در ادامه با اشاره به وظیفه پلیس پیشگیری در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و وقوع جرم در بستر جامعه، به موضوع لزوم برخورد امیدبخش از سوی قضات و مأموران پلیس در مواجهه با مراجعان پرداخت و گفت: وقتی شخصی برای ارائه شکایت نسبت به سرقتی هرچند کوچک به مأموران مراجعه می‌کند، نوع برخورد پلیس نباید به‌گونه‌ای باشد که باعث ناامیدی و دلسردی آن‌ها شود؛ به‌عنوان مثال وقتی لاستیک خودرویی به سرقت رفته است، نباید بگویند «این که چیزی نیست، از صبح تا ظهر چند خودرو را به سرقت بردند، لاستیک خودرو مهم نیست».

رئیسی با تأکید بر ضرورت حساسیت پلیس و قضات نسبت به امنیت جامعه اظهار داشت: پلیس و دستگاه قضا نباید اجازه دهند تحت هیچ شرایطی فضا برای مجرمان امن شود و قانون‌مداران و شهروندان احساس ناامنی کنند.

دادستان‌کل کشور موضوع معتادان خیابانی، متکدیان و حاشیه‌نشینی در مجاورت شهرهای بزرگ را یک آسیب اجتماعی بالقوه عنوان کرد که در صورت عدم رسیدگی و توجه به این مشکلات، باعث اخلال در امنیت جامعه می‌شود و افزود: این موارد آسیب‌هایی است که اگر به آن‌ها رسیدگی نشود ممکن است تبدیل به جرم شود و این در حالی است که برخی اقدامات دل‌خوش کننده و موقت دولتمردان، بدون توجه به آسیب‌های آتی، باعث گستردگی این آسیب‌ها می‌شود که نمونه این موضوع را در ارائه امکانات آب، برق، گاز و … به ساخت‌وسازهای غیرقانونی و غیرمجاز در حاشیه شهر می‌توان دید.

وی در ادامه با بیان اینکه در نگاه دینی اخلاق، معنویت، عقلانیت، عدالت و توحید، اصول یک آرمان‌شهر و شهر سالم را تشکیل می‌دهند، خواستار توجه ویژه به ساماندهی آسیب‌های اجتماعی در کشور شد.

رئیسی در پایان با اشاره به قرار گرفتن پلیس در خط مقدم مواجهه با آسیب‌های اجتماعی بر لزوم ارائه مشاوره از سوی پلیس به سایر دستگاه‌ها و هشدار نسبت به آسیب‌های اجتماعی تأکید کرد و گفت: متأسفانه برخی از حوادث در جامعه ما تکرار می‌شوند و این در حالی است که برخی از این حوادث قابل پیش‌بینی بوده است؛ ما نباید از یک سوراخ دو یا چند بار گزیده شویم و این اصل پیشگیری است.