رئیس مدرسه عالی قرآن و حدیث المصطفی(ص) با اشاره به چهار محور اصلی سوره یاسین گفت: مطالب علمی سوره یاسین شگفتی‌ها، اشارات، معجزات، و نظریه‎پردازی‎های علمی زیادی دارد که در برخی آیات غوغا کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی رضایی اصفهانی در همایش یاسین در آیینه معرفت گفت: سوره یاسین مکی است و عموما سوره‌‎های مکی به دنبال تثبیت عقاید بوده‌اند که این سوره چهار هدف اصلی دارد که بحث توحید، یادآوری معاد، رسالت پیامبر و چهارم تاکید بر علوم است.

 

وی ادامه داد: بخشی از مطالب این سوره علمی است و در راستای بحث معاد، خداشناسی و … به مطالب علمی اشاره شده است. دسته‌ای از آیات اشاره علمی، دسته‌ای شگفتی‌های علمی، برخی اعجاز علمی و برخی نیز نظریه‌پردازی با تسامح در تعبیر است.

 

رضایی‌اصفهانی بیان کرد: در آیه ۴۱ این سوره آمده است که یکی از نشانه‌های خدا در صحنه دریاست که توجه انسان را به طبیعت جلب کرده است یا بحث حیوانات را مطرح کرده است؛ همچنین آیه ۷۷ این سوره که به خلق انسان از نطفه اشاره داشته است که نکته علمی خاصی به نظر نمی‌رسد، اما زمینه رشد علمی را برای انسان فراهم می‌ ‎کند.

 

این قرآن‌پژوه با اشاره به شگفتی‌های علمی این سوره عنوان کرد: شگفتی‌ها آن دسته مطالبی هستند که اشاراتی قبل از قرآن هم در متون قبلی وجود داشته است و قرآن نیز بر آن اشاره داشته است، البته مطالب صحیح آنها و نه خرافات.

 

رضایی‌اصفهانی با اشاره به اعجازات قرآن تصریح کرد: اینها خبرهایی از قرآن هستند که قبل از قرآن کسی نگفته که مرحوم خویی و معرفت و … به آن پرداخته‌اند و آن را نشانه اعجاز قرآن برشمرده‌اند؛ زیرا خبر غیبی را داده که قبل از آن کسی نگفته و بعدا کشف شده که در آیه ۳۸ این سوره نمونه ای این اعجاز را می‌بینیم.

 

رییس مدرسه عالی قرآن و حدیث المصطفی(ص) عنوان کرد: این آیه غوغا است؛ اولا قرآن خلاف حس بشر سخن گفته است چون حرکت کاذب خورشید در ذهن ما می آید در حالی که ما که در زمین هستیم در حال حرکتیم و قرآن به حرکت صادق اشاره کرده است، یعنی به حرکت خود خورشید.

 

انتهای پیام