رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر درباره طرح حذف اعدام قاچاقچیان موادمخدر گفت: به نظر می‌رسد پیشنهادی چنین طرحی در زمان فعلی و نزدیک شدن به پایان فعالیت نمایندگان مجلس نهم بر مبنای مطالعات کارشناسی نباشد. 

به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، سردار علی مویدی در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به عملکرد ۹ ماهه پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا اظهار داشت: خوشبختانه با توجه به سیاست پلیس از تمرکز بر شرق و جنوب شرق کشور و همچنین برخورد با عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر به کشورمان موفق شدیم در ۹ ماهه نخست امسال ۴۲۰ تن انواع مواد مخدر را کشف و ضبط بکنیم.

رشد ۲۰ درصدی کشفیات مواد مخدر/متلاشی شدن ۲ هزار باند قاچاق

وی گفت: کشفیات به دست آمده در ۹ ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که مواد مخدر مکشوفه به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۲۰ درصدی همراه بود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا افزود: در ۹ ماهه نخست امسال بالغ بر ۲ هزار باند قاچاق مواد مخدر متلاشی شده و در این میان ۴۲ نفر از قاچاقچیان به هلاکت رسیدند. این در حالیست که ۲ تن از ماموران پلیس نیز در درگیری با سوداگران مرگ به شهادت رسیدند.

قاچاق مواد مخدر تلفیقی از تروریسم و مواد افیونی است

مویدی با اشاره به انجام بیش از ۱۵۰۰ عملیات درگیرانه در برخورد با قاچاقچیان طی ۹ ماهه ابتدایی امسال، گفت: در این عملیات‌ها که یگان‌های مرزی، مرزبانی و اطلاعاتی در شرق و جنوب کشور در آن حضور داشتند ۸۰۰ قطعه سلاح از قاچاقچیان کشف و ضبط شد.

وی افزود: کشف این میزان اسلحه نشان می‌دهد که قاچاق مواد مخدر به ایران تلفیقی از تروریسم و مواد مخدر است و قاچاقچیان مواد مخدر پیش از تهیه این مواد مبادرت به تهیه سلاح می‌کنند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بیان اینکه قاچاق مواد مخدر و تروریسم در منطقه به هم‌پیچیدگی‌های بسیاری دارد اظهار داشت: شواهد امر نشان می‌دهد که قاچاق مواد مخدر در منطقه ما با قاچاق این مواد در سایر کشورهای دنیا متفاوت است و امروز ما با قاچاقچیانی که صرفا مبادرت به قاچاق مواد مخدر می‌کنند روبرو نیستیم بلکه با قاچاقچیانی روبرو هستیم که علاوه بر مسلح بودن به صورت سازمان یافته فعالیت می‌کنند.

مویدی گفت: اهداف پشت صحنه حمل مواد مخدر نشان از سازمان‌دهی قاچاقچیان برای ضربه زدن به امنیت و سلامت کشورمان است.

افزایش ۱۴۰ درصدی کشفیات سیستان و بلوچستان/ سیستان و بلوچستان رکورددار کشور

وی همچنین با اشاره به توفیقات پلیس در برخورد با عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر افزود: نتایج به دست آمده از عملکرد ۹ ماهه نخست امسال نشان می‌دهد که کیفیت عمل پلیس در مواجهه با قاچاقچیان ارتقاء یافته و ما با بهره‌گیری از تجارب هر ساله به دنبال تنگ‌تر کردن عرصه بر قاچاقچیان مواد مخدر هستیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بیان اینکه سیستان و بلوچستان رکورددار کشفیات مواد مخدر در کشور است، گفت: امسال با توجه به تمرکز پلیس در شرق و جنوب شرق کشور و همچنین برخورد با عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر موفق شدیم با تلاش نیروهای مرزبانی و انتظامی کشور مقادیر قابل توجهی مواد مخدر در استان سیستان و بلوچستان کشف کنیم و کشفیات به دست آمده حاکی از افزایش ۱۴۰ درصدی مواد مخدر مکشوفه به مدت مشابه سال قبل است.

دستگیری ۸۰ هزار معتاد متجاهر در ۹ ماهه نخست امسال

مویدی در ادامه این نشست با اشاره به عملکرد پلیس در برخورد با خرده‌فروشان مواد مخدر نیز اظهار داشت: در ۹ ماهه نخست امسال بیش از ۲۶۰ هزار نفر به جرم حمل و قاچاق مواد مخدر دستگیر شدند که از این میان ۸۰ هزار نفر از دستگیرشدگان معتادان متجاهر و خرده‌فروشان مواد مخدر بودند.

وی همچنین با تقدیر از فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، از زحمات شهرداری تهران و دادستانی پایتخت نیز در موضوع همکاری برای جمع‌آوری معتادان متجاهر تشکر و قدردانی کرد.

انهدام یک باند بین‌المللی قاچاق مواد مخدر در روزهای اخیر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه این نشست خبری به آخرین پرونده کلان پلیس مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و افزود: با توجه به سیاست‌های پلیس در در ضربه زدن به قاچاقچیان دانه‌درشت موفق شدیم باند بزرگ مواد مخدری را که دامنه فعالیتش در ایران، افغانستان و پاکستان بود شناسایی کنیم.

مویدی ادامه داد: این باند که به صورت پیچیده و مافیایی مبادرت به قاچاق مواد مخدر از کشورهای همجوار به استان‌های سیستان، کرمان، قم، سمنان، البرز و … می‌کرد شناسایی شدند و با تلاش عوامل اطلاعاتی و پلیس مبارزه با مواد مخدر موفق به کشف یک محموله ۳ تنی از اعضای این شبکه مافیایی شدیم.

وی گفت: عوامل این شبکه در یک سال گذشته تحت رصد اطلاعاتی ماموران پلیس قرار گرفتند و در عملیاتی غافلگیرانه موفق به دستگیری تمام عوامل داخلی این شبکه شدیم و امیدواریم با همکاری پلیس‌های سایر کشورها بتوانیم عقبه این باند در کشورهای مجاور را نیز شناسایی و منهدم کنیم.

واکنش رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر به طرح نمایندگان مجلس در "حذف اعدام قاچاقچیان"

مویدی در پاسخ به سوالی خبرنگاری در خصوص نظر پلیس درباره پیشنهاد حذف اعدام قاچاقچیان توسط برخی از نمایندگان مجلس، گفت: ما معتقدیم که نمایندگان مردم حق دارند طرح‌های پیشنهادی خود را ارائه دهند و از طرفی دیگر نیز در حال حاضر قصد ورود به این بحث را که چندان جدی نیست را نداریم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا افزود: به نظر می‌رسد پیشنهادی چنین طرحی در زمان فعلی و نزدیک شدن به پایان فعالیت نمایندگان مجلس نهم بر مبنای مطالعات کارشناسی نباشد.

وی با تاکید بر اینکه نمایندگان و کسانی که قصد اظهارنظر در موضوع مبارزه با مواد مخدر را دارند باید در ابعاد مختلف مطالعات کارشناسی داشته باشند اظهار داشت: بحث مبارزه با مواد مخدر در منطقه یک شمشیر دو لبه است و باید کسانی که در این باره مبادرت به پیشنهاد یا اظهارنظر می‌کنند با نگاهی همه‌جانبه تمام ابعاد مختلف کارشناسی را در نظر بگیرند.

مویدی خاطر نشان کرد: تاکنون نیز نمایندگان محترم نظر پلیس را درباره این پیشنهاد نخواستند و در صورت نظرخواهی پلیس با توجه به وظیفه ذاتی خود نظر صریح خود را اعلام خواهد کرد.

کاهش ۴۰ درصدی انهدام آشپزخانه‌های تولید شیشه/ گزارشی از ورود مواد مخدر جدید به کشور نداریم

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در پاسخ به سوال دیگری در خصوص انهدام آشپزخانه‌های تولید شیشه در کشور گفت: در ۹ ماهه نخست امسال ۱۴۰ آشپزخانه تولیدی شیشه شناسایی و منهدم شد و عوامل آن نیز دستگیر شدند که میزان انهدام این آشپزخانه‌ها نشان از کاهش ۴۰ درصدی کشف آشپزخانه‌های تولید شیشه دارد.

وی کاهش کشفیات شیشه را به دلیل توجه مردم به هشدارهای پلیسی و همکاری خوب آنها دانست و از افزایش قیمت شیشه طی ماه‌های اخیر خبر داد.

انتهای پیام/