اوحدی: پرونده منا هنوز روی میز ایران و عربستان بازمانده است

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: پرونده فاجامعه منا هنوز روی میز ایران و عربستان بازمانده است.

به گزارش ایرنا از سازمان حج و زیارت، سعید اوحدی با بیان اینکه سعودی ها رسما اعلام کردند، موضوع دیه جان باختگان منا در دستور شورای حج این کشور قرار گرفته است اظهارکرد: به همین دلیل سازمان حج و زیارت و بعثه رهبرمعظم انقلاب آمادگی دارند تا با پشتیبانی و ارائه هرگونه مستنداتی وزارت خارجه را کمک کنند تا معاونت کنسولی این وزارتخانه پیگیر باشد تا بستگان زائران به خواسته های به حق خود برسند.
وی با اشاره به اینکه درشرایط قطع روابط می توان ازمکانیزم های حقوقی تعریف شده در سطح بین المللی استفاده کرد، افزود: قطع روابط دولت ها به منزله عدم پیگیری پرونده های حقوقی نیست و به ویژه ظرفیت های بسیاری در کشورهای عربی و اسلامی وجود دارد که بایستی از آنها بهره گرفت.
اوحدی با اشاره به روند رسیدگی به پرونده ها در دادگاه های عربستان اضافه کرد: همانطور که مغرب و مراکش از وکلای فرانسوی برای استیفای حقوق جان باختگان شان در فاجعه منا استفاده کرده اند، ما نیز بایستی در جهت احقاق حقوق جانباختگان فاجعه منا استفاده از وکلای کشورهای عربی می تواند در این مسیر قطعا راهگشا باشد.
رئیس سازمان حج و زیارت بیان داشت: البته تفاوتی وجود دارد، چون مغرب و مراکش در اتحادیه عرب با عربستان تفاهمنامه قضایی امضا کرده اند و ما چنین تفاهم نامه ای را نداریم ولی با این حال اجازه ندهیم درموضوع پیگیری های حقوقی تاخیری ایجاد شود.
اوحدی حادثه سقوط جرثقیل را که منجر به فوت ۱۱ زائر ایرانی شد یکی دیگر از دادخواهی های ایران ذکرکرد و گفت: عربستان در آن حادثه اعلام کرد، دیه و خسارت جان باختگان و مجروحان را پرداخت می کند، حتی مبلغ دیه را در رسانه های خود اعلام کرد، امیدواریم با پیگیری جدی دستگاه دیپلماسی ایران این پرونده نیز به نتیجه قطعی برسد.

** فجایع عمیق هیچ وقت از گمانه زنی ها در امان نیستند
رئیس سازمان حج و زیارت معتقد است فجایع عمیق هیچ وقت ازگمانه زنی ها درامان نیستند.
اوحدی درباره شایعات جنجالی در مورد زائران ایرانی مفقود شده در فاجعه منا و انتقال آنها به اسرائیل گفت: هیچ وقت درصحبت ها حرفی از بازداشت نبود، اما آن زمان مخصوصا هنگامی که هیات اعزامی ایران ازعربستان برگشت، اظهارنظرهایی مبنی بر بازداشت تعدادی از مفقودان مطرح شد، در حالیکه ما در عمق فاجعه حضور داشتیم و می دانستیم فضا طوری نبود که شخصی را بازداشت کنند.
به گفته وی، در ادامه این شایعات اظهارات دیگری مبنی بر اینکه سرمایه های ایرانی را به اسرائیل برده اند مطرح شد، درحالیکه این موضوع نیز صحت نداشت و دامن زدن به این شایعات در واقع جفا در حق خانواده های این عزیزان بود که احساسات آنها را جریحه دار می کرد.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: با وجود این چند صدایی درباره فاجعه منا، ما (سازمان حج و زیارت) سعی می کردیم روی یک موج خبر بایستیم، حتی گاهی با ما تماس هایی گرفته و تذکراتی هم داده می شد، اما اعتقاد ما بر این بود که باید با صداقت و شفافیت تمام فضای منطقی را درنظر بگیریم و این همان موضوع مهمی بود که مقام معظم رهبری هم در پیام اول خود بر آن تأکید فرمودند؛ یعنی استمرارِ اطلاع رسانی شفاف.

 

 

آخرین اخبار حقوقی٬ آخرین رای وحدت رویه دیوان عالی کشور٬ آزمون آزمایشی وکالت ، آزمون طبقه بندی وکالت ، آزمون آزمایشی وکالت ۹۵، آزمون طبقه بندی وکالت ۹۵٬ آزمون قضاوت٬ آزمون وکالت٬ تکمیل ظرفیت٬ دوره آمادگی قضاوت٬ دوره آمادگی قضاوت ۹۵٬ دوره آمادگی وکالت٬دوره آمادگی وکالت ۹۵٬سردفتری٬ قانون مجازات اسلامی٬ قضاوت ۹۵٬کارشناسی ارشد٬ کانون٬کانون مرکز٬ کانون وکلا٬کلاس آمادگی آزمون قضاوت٬ کلاس آمادگی آزمون وکالت٬ کلاس آمادگی وکالت ۹۵٬ کلاسهای آمادگی وکالت٬ مرجع حقوقی٬ منابع آزمون سردفتری٬ منابع آزمون قضاوت٬ منابع آزمون قضاوت ۹۵٬ منابع آزمون وکالت٬منابع آزمون وکالت ۹۵٬ نظام وظیفه٬ وکالت